jest dorocznym świętem słowa.
Powstał z szacunku do słowa i potrzeby uwrażliwiania na jego moc, bo przecież słowo może służyć pięknu lub być przejawem przemocy. 
W trakcie Festiwalu Dobrego Słowa zwracamy bacznie uwagę na słowo, na czystość, poprawność i piękno języka, na promowanie twórców literatury i czytelnictwa, na używanie dobrych
i wspierających słów, zarówno w komunikacji z innymi jak i z samym sobą.

Tegoroczna edycja:
V. Festiwal Dobrego Słowa „WOKÓŁ WAŻNYCH SŁÓW, CZYLI O JĘZYKU WARTOŚCI”

Kultura językowa jest bardzo ważną składową ogólnej kultury człowieka. Z drugiej strony język należy do podstawowych czynników określających ludzką tożsamość. Jako czynnik kulturotwórczy język jest przede wszystkim dobrem wspólnym, który umożliwia ludziom wzajemną komunikację w odniesieniu do systemów wartości, dzięki którym mamy możliwość realizowania swojej osobowości. Za pomocą języka nazywamy świat i określamy właściwości rzeczy, które dostrzegamy, których używamy, z którymi się spotykamy. Na ogół potrafimy wskazać ich jakość za pomocą prostych przymiotników: dobry – zły, pozytywny – negatywny, dodatni – ujemny. Przypisujemy więc pewnym zjawiskom (pojęciom) oceny. Pokazują one nasz stosunek do tych zjawisk, uzasadniają nasze wybory (aprobatę lub krytykę czegoś lub kogoś). Wartościujemy cechy różnych zjawisk z rzeczywistości (a nawet abstrakcyjnych pojęć), a w życiu społecznym i publicznym na co dzień spotykamy się z różnymi normami postępowania (zachowania).
Ważne są same wartości, które docierają do nas jako treści wyrażeń należących do języka, ale i ważny jest sam język – narzędzie nie tylko komunikacji, ale i myślenia. Przyszłość świata i zachodzące w nim dynamiczne przeobrażenia stawiają przed kulturą współczesną szereg wyzwań. Niewątpliwie potrzeba redefinicji ważnych słów wobec ich dewaluacji, często zawłaszczenia czy odmiennego rozumienia. Jerzy Bralczyk napisał: „Słowa czasem wymagają obrony, zwłaszcza gdy są nadużywane. Tak bywa z nazwami wartości, takimi jak 'wolność’, 'prawda’ czy 'piękno’. Używa się ich instrumentalnie, nagina ich znaczenia, manipuluje się ludźmi za ich pośrednictwem. Czasami wystarczy do słowa dodać przymiotnik 'prawdziwy’, żeby je zmienić w coś dziwacznego. (…) Jak bronić słów? Może przez ustalanie znaczenia, przez uprecyzyjnienie i sprawienie, że wreszcie dla wszystkich będą one wspólne i jasne zarazem?…”

W trakcie V. edycji Festiwalu Dobrego Słowa zajmiemy się WAŻNYMI SŁOWAMI. 

NA 2024 ROK ZAPLANOWALIŚMY:

  • WRAŻENIOWE CZYTANIE
    – spotkanie z Małgorzatą Swędrowską wokół książki „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach, dla dzieci”
Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w Poznaniu 
You Tube: Festiwal Dobrego Słowa

WIĘCEJ…
Ważne słowa (miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość) i znakomici autorzy: Irena Landau, Natalia Usenko, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak napisali niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ważnych sprawach. Przeczytamy jej fragmenty w sposób angażujący młodego czytelnika.

(fot. archiwum M. Swędrowska)

Dr Małgorzata Swędrowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener PSPiA KLANZA, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Przyjaciółka dzieci i książek. Pisze książki edukacyjne, związane z naturalną nauką czytania w zabawie i odkrywaniu tajemnic języka polskiego. Publikuje dla nauczycieli i bibliotekarzy. Spotyka się z rodzicami, by rozmawiać o tym, jak rozkochać dzieci w czytaniu i w książkach.

  • SPOTKANIE AUTORSKIE z młodym twórcą Wojciechem Kielarem wokół powieści „Schyłki”
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Magdaleny w Poznaniu  

WIĘCEJ…

Akcja powieści toczy się w latach 30. XX wieku. Młody filmowiec Antoni Antoniewicz odkrywa w sobie poczucie misji – postanawia stworzyć pierwszy w historii film o nieszczęśliwym zakończeniu. Rzeczywistość w debiucie prozatorskim Wojciecha Kielara raz za razem pęka, a nierzeczywistość wydostająca się z tych pęknięć wiedzie fabułę po coraz cieńszej granicy między jawą a snem. Treść prowokuje czytelnika do refleksji nad problemem „marionetkowości” istnienia, czyli tego, ile możemy postanawiać i sądzić sami o sobie, wobec pozbawionej skrupułów

(fot. Ewa Kielar)

Wojciech Kielar – urodzony w 1993 roku. Absolwent Reżyserii Dźwięku. W 2023 roku zadebiutował wydaną we współpracy z wydawnictwem Dealerzy Kultury powieścią „Schyłki”.

  • „UNIKAJĄC BANAŁU, BUDZĄC WARTOŚCI” – praktyczny warsztat tworzenia opowieści przeprowadzi dr Monika Górska. 
XX Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Poznaniu - klasy teatralne

WIĘCEJ…
Storytelling jest sztuką opowiadania historii w sposób przekonujący i angażujący słuchaczy lub odbiorców. Polega na konstruowaniu i przedstawianiu narracji, która wywołuje emocje, buduje napięcie i trzyma uwagę̨ odbiorców. Opowieści są wplecione w naszą kulturę od wieków i mają potężny wpływ na to, jak postrzegamy świat, jakie wartości przyjmujemy i jakie decyzje podejmujemy. Celem tego szkolenia jest wyposażenie słuchaczy w konieczne i niezbędne umiejętności tworzenia opowieści, tak by poruszyć i zaangażować ich rozmówców i nawiązać z nimi trwałe relacje międzyludzkie czy kulturowe.

(fot. Dawid Słowiński)

Dr Monika Górska – założycielka Mistrzowskiej Szkoły Storytellingu Biznesowego oraz Akademii Video Storytellingu online. Twórczyni popularnych kursów online, trenerka, wykładowca akademicki, autorka, m.in. podręcznika „Visual Storytelling. Jak opowiadać́ językiem video”, nagrodzonego w konkursie„Książka dla Trenera 2019”. Oprócz doświadczenia biznesowego jest prawdopodobnie jedynym w Polsce specjalistą od storytellingu, mającym tak głębokie doświadczenie praktyczne. Bo od 30 lat nie tylko tego uczy, ale jest także dziennikarzem, reżyserem i scenarzystą ponad 160 filmów, emitowanych i nagradzanych na festiwalach na całym świecie. A setki opowieści napisanych pod jej okiem przez osoby zarządzające firmami, w tym CEO i liderów największych marek, jak Intel, Lux Med. GlaxoSmithKline, a ostatnio GOOGLE News Initiative., oraz trenerów i pracowników różnych szczebli, są̨ nie do podważenia.

  • SPOTKANIE AUTORSKIE z Agnieszką Kamińską – „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” – wydarzenie towarzyszące
Poznański Bazar                        Godz. 17:00                 

 W S T Ę P     W O L N Y

WIĘCEJ…

Dlaczego w szwajcarskich domach nie ma pralek? Co bardziej dzieli Szwajcarów, „rów polenty” czy „granica z ziemniaka”? Gdzie kupić świeże alpejskie powietrze na wynos?
Etykieta światowej prymuski przylgnęła do Szwajcarii niczym przekonanie, że po alpejskich łąkach naprawdę hasają fioletowe krowy. Tu bez obaw można zostawić na ulicy niezapięty rower czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny. Kiedyś „szwajcarskość” reklamowała produkty wysokiej jakości, dziś to zbiór walorów, takich jak punktualność, innowacyjność czy bezpieczeństwo. Ilość pozytywnych skojarzeń, jakie budzi Szwajcaria, nie dziwi, lecz warto je zweryfikować.

Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.

(fot. Agnieszka Król)

Agnieszka Kamińska – Słupszczanka, rocznik ’84, mieszka w Szwajcarii niemieckojęzycznej. Dziennikarka, socjolożka, publikowała w „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie reporterskim „Non/fiction”.
Autorka bloga I’m not Swiss. Kiedy nie pisze – czyta, pije kawę, chodzi po górach i tęskni za morzem.

  • Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim z cyklu WARTOŚCI W KULTURZE pt. „Solidarność: Kultura wolności czy solidarności?” poprowadzi prof. UAM dr hab. Cezary Kościelniak
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu                     Godz. 18:00
You Tube: Festiwal Dobrego Słowa

W S T Ę P     W O L N Y

WIĘCEJ…
Przyświeca nam idea krytycznej refleksji nad kulturą współczesną̨ i określenie wyzwań, przed jakimi stawia ją przyszłość świata. Nasilają się wojny kulturowe, odradzają nacjonalizmy, pogłębia atomizacja życia i pauperyzacja kultury, kryzys klimatyczny i pandemie coraz realniej zagrażają życiu. Jakiej kultury potrzebujemy w obliczu tych zagrożeń? Jakie szanse dla odrodzenia kultury i tworzenia jej nowych form niesie nam zmieniająca się rzeczywistość?
Spotkanie to zostanie zogniskowane wokół wartości solidarność. Refleksja nad jej odczytaniem w kontekście kulturowym skupi się na rozdzieleniu czy wręcz przeciwstawieniu jej innej wartości, które dokonało się w epoce nowoczesności, oraz na pytaniu na ile możliwe jest ich ponowne scalenie: wolności z solidarnością. Od odbudowania współzależności między tymi wartościami zależeć będzie szansa na tworzenie nowego, kontr-kulturowego w odniesieniu do obecnego mainstreamu, paradygmatu kultury. Rozważaniom nad wyzwaniami stojącymi przed kulturą w wymiarze etyczno-filozoficznym, towarzyszyć będą próby odpowiedzi na pytanie jak realizować je w praktyce, czyli – innymi słowy – jak nowa etyka kultury może wpłynąć na innowacyjność praktyk kulturowych.

(fot. Adam Walanus)

Krzysztof Czyżewski – pochodzący z Wielkopolski – praktyk idei, pisarz, poeta i eseista, tłumacz, redaktor, reżyser i wykładowca uniwersytecki. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Śr., na Bałkanach, Kaukazie, Azji Śr., Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Współtwórca Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Wraz z zespołem Pogranicza powołał do istnienia Międzynarodowe Centrum Dialogu w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na granicy polsko-litewskiej. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowowschodniej, na Kaukazie, w Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie, Stanach Zjednoczonych i innych pograniczach świata. Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie, Azji i USA; profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Autor zbiorów poezji i esejów, w tym m.in. Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017), Żegaryszki (2018), W stronę Xenopolis (2019), Żegaryszki 2 i inne (2021) oraz łza klauna (2022). Współautor m.in. Podręcznik dialogu. Tożsamość́ i zaufanie (2012), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2012), Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego (2016). Reżyser opowieści teatralnych Pogranicza, w tym: Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa oraz Misterium Mostu. Przez Jerzego Giedroycia uhonorowany nagrodą „Małego Berła Kultury Polskiej”. Otrzymał „humanistycznego Nobla”, czyli Dan David Prize (Nowy Jork/Tel Awiw), a wraz z zespołem „Pogranicze”, Europejską Nagrodę Kultury im. Księżniczki Małgorzaty (Amsterdam). Laureat Nagrody im. J. Tischnera za książkę eseistyczną roku („Małe centrum świata”). Za książkę W stronę Xenopolis otrzymał Nagrodę Ambasadora Nowej Europy (jej amerykańskie i brytyjskie wydania ukazały się w 2022 roku). Przez parlamenty Litwy i Polski wyróżniony w 2021 roku Nagrodą Obojga Narodów.

Prowadzący:

(fot. archiwum autora)

Cezary Kościelniak (1976) – filozof, kulturoznawca, profesor na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM, publicysta. Poszukuje i bada nieoczywiste miejsca współdziałania kultury, z naturą, z relacjami międzynarodowymi czy jej roli w procesach modernizacyjnych świata Zachodu. Opublikował m.in. „Nowe krytyki Kościoła” (2010), „Frunze w meczecie” (2016), „Przemiany idei uniwersytetu” (2021). 

  • Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim z cyklu
    WARTOŚCI W KULTURZE pt. „Piękno: Kultura piękna czy dobra i prawdy?” poprowadzi dr Tomasz Grabowski OP
Miejsce: Poznański Bazar          Godz. 18:00  
You Tube: Festiwal Dobrego Słowa

W S T Ę P     W O L N Y

WIĘCEJ…

Przyświeca nam idea krytycznej refleksji nad kulturą współczesną̨ i określenie wyzwań, przed jakimi stawia ją przyszłość świata. Nasilają się wojny kulturowe, odradzają nacjonalizmy, pogłębia atomizacja życia i pauperyzacja kultury, kryzys klimatyczny i pandemie coraz realniej zagrażają życiu. Jakiej kultury potrzebujemy w obliczu tych zagrożeń? Jakie szanse dla odrodzenia kultury i tworzenia jej nowych form niesie nam zmieniająca się rzeczywistość?
Spotkanie to zostanie zogniskowane wokół wartości piękno. Refleksja nad jej odczytaniem w kontekście kulturowym skupi się na rozdzieleniu czy wręcz przeciwstawieniu jej innym wartościom, które dokonało się w epoce nowoczesności, oraz na pytaniu na ile możliwe jest ich ponowne scalenie: piękna z dobrem i prawdą. Od odbudowania współzależności między tymi wartościami zależeć będzie szansa na tworzenie nowego, kontr-kulturowego w odniesieniu do obecnego mainstreamu, paradygmatu kultury. Rozważaniom nad wyzwaniami stojącymi przed kulturą w wymiarze etyczno-filozoficznym, towarzyszyć będą próby odpowiedzi na pytanie jak realizować je w praktyce, czyli – innymi słowy – jak nowa etyka kultury może wpłynąć na innowacyjność praktyk kulturowych.

Prowadzący:

(fot. Sebastian Nycz)
Dr Tomasz Grabowski OP – dominikanin, czyli kaznodzieja, doktor nauk teologicznych, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz, od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze, od 2022 roku Prowincjalny Promotor Środków Społecznego Przekazu Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. W latach 2005-2010 dyrektor, a od przekształcenia w fundację – prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny (2010-2016). To za jego kadencji powstały Warsztaty Muzyki Niezwykłej – perła w koronie warsztatów muzyki liturgicznej w Polsce. Autor licznych artykułów w mediach ogólnopolskich, regionalnych i katolickich, m.in.: miesięcznik „W drodze”, „List”, „Teofil”, „Presje”, „Pastores”, „Rzeczpospolita”. Współautor kilku książek.

  • Recital Krzysztofa Herdzina „Impressions on Paderewski” – wydarzenie towarzyszące
Poznański Bazar                           Godz. 20:00  

BILETY www.teatr-muzyczny.pl

WIĘCEJ…

Impressions on Paderewski – Improwizacje na temat Menueta G- dur op. 14, Legendy As- dur op.16, Nokturnu B-dur op.16, tematu z III cz. Koncertu fortepianowego a-moll op.17, tematu z Fantazji polskiej gis-moll op.19 I. J. Paderewskiego.

(fot. Kuba Majerczyk)

Krzysztof Herdzin – profesor doktor sztuk muzycznych / pianista / kompozytor / aranżer / dyrygent / – producent / multiinstrumentalista

Jubileuszowy 100. Salon Poezji Teatru Muzycznego w Poznaniu – wydarzenie towarzyszące

Wykonawcy: Anna Dymna, Aleksander Machalica, Małgorzata Sajna-Mataczyńska (fortepian), Marzena Michałowska (sopran)

Aula Uniwersytecka                                    Godz. 12:00

BILETY www.teatr-muzyczny.pl