
jest dorocznym świętem słowa.
Powstał z szacunku do słowa i potrzeby uwrażliwiania na jego moc, bo przecież słowo może służyć pięknu lub być przejawem przemocy.
W trakcie Festiwalu Dobrego Słowa zwracamy bacznie uwagę na słowo, na czystość, poprawność i piękno języka, na promowanie twórców literatury i czytelnictwa, na używanie dobrych i wspierających słów, zarówno w komunikacji z innymi jak i z samym sobą.
VI Festiwal Dobrego Słowa – PODRÓŻ NA WYSPY SZCZĘŚLIWE
Tegoroczna edycja Festiwalu Dobrego Słowa była wyjątkową podróżą w poszukiwaniu szczęścia – tego codziennego, głębokiego, często ukrytego w słowach, relacjach i uważności. Pod hasłem „Podróż na Wyspy Szczęśliwe” spotkaliśmy się, by wspólnie odkrywać, czym jest dobrostan i jak można go pielęgnować w zabieganej rzeczywistości.
W dniach 5–7 listopada w poznańskich szkołach odbywał się cykl tematycznych lekcji „Opowieści z Wysp Szczęśliwych”, podczas których młodzi uczestnicy szukali własnych definicji szczęścia. Materiały edukacyjne są dostępne poniżej.
W XX Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego przeprowadzono twórcze warsztaty teatralno-literackie „Prośba o Wyspy Szczęśliwe”, prowadzące do refleksji nad językiem, emocjami i osobistymi historiami.
Jednym z najbardziej poruszających momentów był dialog „Szczęście – między pragnieniem a spełnieniem”, w którym o. Tomasz Grabowski OP i psychoterapeutka Barbara Smolińska spojrzeli na temat z dwóch uzupełniających się perspektyw – duchowości i psychoterapii. Spotkanie w Bibliotece Raczyńskich zgromadziło wielu słuchaczy i stało się przestrzenią autentycznej rozmowy o ludzkich potrzebach, tęsknotach i możliwościach wzrastania. To spotkanie także można na naszym kanale YT.
Kolejnego dnia uczestnicy zanurzyli się w praktyczną wiedzę podczas warsztatu „Jak kształtować osobowość samouzdrawiającą?” prowadzonego przez Marka Szurawskiego. Była to inspirująca lekcja o nawykach i postawach, które wzmacniają poczucie szczęścia i wewnętrznej równowagi. Ten wykład także jest dostępny na naszym kanale YT.
Festiwal zakończył się pełnym energii koncertem szantowym „Rejs ku Wyspom Szczęśliwym” w Restauracji Rusałka. Marek Szurawski i Filip Dąbrowski (Shanty Roots) zabrali publiczność w muzyczną podróż po szerokich wodach wyobraźni, tworząc wieczór pełen lekkości, wzruszeń i wspólnego śpiewu.
Tegoroczna edycja Festiwalu była głęboka, ciekawa i poruszająca. Każde wydarzenie stawało się przestrzenią spotkania – ze słowem, drugim człowiekiem i samym sobą.
Festiwal współfinansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.
W 2025 ROKU ZAPREZENTOWALIŚMY:
CYKL LEKCJI TEMATYCZNYCH „Opowieści z Wysp Szczęśliwych”
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 13 im. Cytadelowców Poznańskich oraz inne szkoły podstawowe
Materiały dydaktyczne dostępne online
YouTube: Festiwal Dobrego Słowa
Zaproszenie na Festiwal Dobrego Słowa w SP 13
Scenariusze lekcji wraz z załącznikami
Klasa 1 [scenariusz] [załącznik]
Klasa 2 [scenariusz] [załącznik]
Klasa 3 [scenariusz] [załącznik]
Klasa 4 [scenariusz] [załącznik 1] [załącznik 2] [załącznik 3]
Poniżej możecie posłuchać zrealizowanych w ramach Festiwalu Dobrego Słowa słuchowiska „Poczytajki” – to forma, która ma uświadomić uczniom, w jak piękny, bogaty i inspirujący świat może przenieść czytelnika słowo pisane. Pani Małgorzata Samulska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu, jako przewodnik, narrator i gawędziarz, zabrała tym razem uczniów w niesamowitą podróż po świecie przedstawionym „Afryki Kazika”. Czytali: dyrekcja, nauczyciele, rodzice.. Wystąpili: podróżnik, król dżungli, wąż…
WARSZTATY TEATRALNO-LITERACKIE „Prośba o Wyspy Szczęśliwe”
Miejsce: XX Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego w Poznaniu
SPOTKANIE: „Szczęście – między pragnieniem a spełnieniem”
Miejsce: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, godz. 18:00
Transmisja YouTube: Festiwal Dobrego Słowa
Rozmowa łącząca duchowość, psychoterapię i doświadczenie codzienności
Goście:
- Tomasz Grabowski OP – dominikanin, doktor nauk teologicznych, rekolekcjonista, prezes Wydawnictwa „W drodze”
- Barbara Smolińska – psychoterapeutka, supervisor, dr nauk humanistycznych
WARSZTAT „Jak kształtować osobowość samouzdrawiającą?”
Miejsce: Restauracja Rusałka, godz. 18:30
Prowadzący: Marek Szurawski – dziennikarz, autor bestsellerowej serii „Pamięć”, praktyk zastosowań mnemotechniki w Polsce
Podsumowanie spotkania. Zobacz więcej …
Bardzo dziękuję za spotkanie. Przesyłam krótkie podsumowanie, z pozdrowieniami i krzepiącą myślą ks. Twardowskiego: żyć w ciszy, dobrze czynić i dać wróblom śpiewać…
Macie umrzeć młodo, w dobrej kondycji, z uśmiechem i możliwie w podeszłym wieku.
Marek Szurawski
Zdobyta wiedza, jeśli z niej nie korzystasz, to jak oranie pola bez siewu. Jako autor zrobiłem swoje. Zasiałem. Teraz czas na Ciebie – dokończ sam, przez własną praktykę i doświadczenie jak sprawdzają się diagnozy i recepty Ośmiu Lekarzy na co dzień. Siej i zbieraj.
Przypominam w skrócie, co doradza to najlepsze konsylium XXI w., czyli doktorzy: Natura, Spokój, Wyobraźnia, Dieta, Ruch, Humor, Relacje i Czas :
1. Żyj w wewnętrznym spokoju, bez napięć, z dobrą, radosną myślą.
2. Przebywaj jak najczęściej w otoczeniu przyrody. Niech cię leczy.
3. Wspieraj zdrowie twórczą wizualizacją. Nie zapominaj o wspomagającej sile własnej duchowości.
4. Jedz świadomie – mniej i bez „śmieci”. Traktuj jedzenie jak smakowite lekarstwo.
5. Ruszaj się, nawet godzinę dziennie. Stale dbaj o kondycję, poprawiaj wygląd i sylwetkę.
6. Śmiej się – do siebie, z siebie, do innych i z innymi.
7. Żyj na dobrej stopie ze wszystkimi (jak tylko się da). Zwłaszcza ze sobą. Pielęgnuj przyjaźnie, dbaj o relacje. Szanuj samego siebie. Wierz w swoją wartość.
8. Znajduj czas na utrzymanie zdrowia i zdrowe życie. Bądź zorganizowany. Nie daj się zaorać…
Zadanie/praca domowa: narysuj koło o dość dużej średnicy, poprowadź od środka, w równych odstępach, osiem promieni i nazwij je imionami Ośmiu Lekarzy. Każdy promień podziel na dziesięć części, ponumeruj od 1 do 10. I oceń, stawiając punkt w stosownym miejscu, jak w skali 1-10 stosujesz się do rad każdego lekarza. Zaznaczone punkty połącz liniami prostymi.
Uzyskałeś kształt podobny do oryginalnego koła? Świetnie! Gratulacje! I tak trzymaj… Nie? Zajmij się najbardziej zaniedbanym promieniem. Najlepiej od zaraz.
Na pożegnanie apel/życzenia od Marii Garcii:
”Niech leczą cię promienie słońca i światło księżyca. Szum rzek i wodospadów. Rozkołys morza i szczebiot ptaków. Niech leczą cię mięta, indyjska melia (neem) i eukaliptus, napary z rozmarynu, lawendy i rumianku, z nutką kakao i cynamonu. Pokochaj niesłodzoną herbatę i pij ją patrząc w gwiazdy. Pozwól leczyć się pocałunkom wiatru i kroplom deszczu. Chodź bosymi stopami po ziemi i po wszystkim, co z niej wyrasta. Codziennie nabywaj mądrości, słuchając serca i intuicji, i patrząc na świat z uniesioną głową. Skacz, tańcz, śpiewaj, aby być coraz szczęśliwszym. Niech cię uzdrawia piękna miłość, i pamiętaj – TY sam(a) jesteś lekarstwem”.
Jeśli szukają Państwo dodatkowych informacji o radach i receptach Ośmiu Lekarzy, proszę pisać: memar15@wp.pl.
Z przyjemmnością odpowiem.
Emesz
KONCERT SZANTOWY „Rejs ku Wyspom Szczęśliwym”
Miejsce: Restauracja Rusałka, godz. 19:30
Występują: Marek Szurawski i Filip Dąbrowski (Shanty Roots)

Zobacz playlistę:

